Vedeli ste, že vysoký tlak môže byť pri sexe prekážkou? Vysoký krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, môže prispieť k erektilnej dysfunkcii. A to tak, že zúžené cievy nie sú schopné dopraviť dosť kyslíka a živín do všetkých orgánov a ani do penisu. Aj niektoré lieky, používané na liečbu vysokého krvného tlaku, môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Podľa autorov jednej štúdie zaznamenáva približne 30% mužov s vysokým krvným tlakom i problémy s erekciou. S vysokým krvným tlakom je tiež spojené ochorenie Ateroskleróza (kôrnatenie alebo zúženie tepien), ktorým na Slovensku trpí asi 40% ľudí vo veku 25 až 64 rokov. Vysoký krvný tlak sa tiež častejšie sa objavuje u mužov s cukrovkou. Ďalej ním môžu byť ohrození muži, u ktorých sa v rodine vysoký tlak objavuje. V neposlednom rade sa objavuje u mužov s nadváhou.

Vysoký krvný tlak a sex

Približne 25% hypertonikov o svojej chorobe ani len netuší. Vysoký krvný tlak nebolí, nemá žiadne vážnejšie príznaky, no napriek tomu spôsobuje veľké poškodenie tepien a životne dôležitých orgánov. Vysoký krvný tlak môže byť veľmi často sprevádzaný bolesťami hlavy, nespavosťou a únavou. Čo sa sexuálneho života týka, mužov hypertenzia postihuje oveľa skôr. Na vysoký krvný tlak vás upozornia aj problémy s erekciou. Krvný tlak totiž ovplyvňuje naplnenosť penisu krvou – erekciou.

Pre bližšie vysvetlenie – mužský pohlavný úd je zložený z dvoch karvenóznych alebo toporivých telies, ktoré zodpovedajú za to, že sa penis pri erekcii naplní krvou a zdvihne. Močová trubica vedie spermu aj moč stredom penisu. Toporivé telesá sú zložené z malých tepien, žíl hladkého svalstva a dutiniek. Pri pohlavnom vzrušení a pri erotických fantáziách idú signály z mozgu alebo v prípade jeho stimulácie, z nervových zakončení v penise. Tie potom spôsobia, že sa uvoľní hladká svalovina a tepny sa rozšíria. Súčasne sa vyvíja tlak na žily, ktoré sa uzavrú a znemožnia odtok krvi späť. Tým sa plní a zväčšuje objem penisu. Potom vzrušenie opadne, hladké svalstvo sa zmrští, odbúra sa tlak na žily, a tým sa umožní odtok krvi z penisu, ktorý ochabne.

Ak trpíte vysokým krvným tlakom, zúžené cievy nie sú schopné dopraviť k orgánov dostatok kyslíka a živín, tie potom trpia a zhoršuje sa ich činnosť. Následkom je aj porucha erekcie, zvaná ako erektilná dysfunkcia. Cievy penisu sú oveľa tenšie, ako sú cievy v srdci a mozgu a preto sa ich postihnutie prejaví oveľa skôr. Erektilná dysfunkcia sa tak prejaví nielen pri sexe, ale aj v noci. Nočná erekcia, ktorá je bežná u zdravého muža, sa prestane dostavovať. Signály v podobe nedostatočnej erekcie sú pre vás výstrahou, že niečo nie je v poriadku.

Príčiny vysokého tlaku

Príčiny vysokého krvného tlaku môžeme rozdeliť na esenciálne a symptomatické. U esenciálnej (primárnej) hypertenzii nepoznáme príčinu vysokého krvného tlaku. Tu môže byť príčinou napríklad genetická dispozícia, veľký príjem soli, alkohol, nadváha, fajčenie, stres, drogy a pod. U symptomatickej (sekundárnej) hypertenzii je vysoký tlak spôsobený iným ochorením, napríklad ochorením obličiek, srdca, depresiou, aterosklerózou, cukrovkou a pod. Porucha erekcie v prípade hypertenzie môže byť liečená až vtedy, keď je vysoký tlak zastabilizovaný. Aj lieky na vysoký tlak ale môžu viesť ku zníženiu erekcie. Ako sa teda z tohto bludného kruhu vymaniť?

Optimálna hodnota tlaku krvi je 120 – 130/75 – 85 mm Hg. V prípade, že nejaká hodnota nakrátko vyskočí nahor, nie je to až tak dôležité. Častokrát za to môže stres, ktorý je prechodný. No i tak je potrebné mať svoj krvný tlak pod kontrolou. Pravidelné meranie tlaku vám môže zachrániť možnosť mať sex.

Takéto meranie dokáže odhaliť zmeny v kardiovaskulárnom systéme a predchádzať rizikám vzniku infarktu a mnohým ďalším chorobám. Ak si tlak meriate pravidelne a jeho hodnoty sa vám zdajú neprimerané, je čas navštíviť lekára. Váš lekár bude vedieť zmeniť vašu liečbu hypertenzie tak, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie. U niektorých mužov môže byť táto zmena záležitosťou úpravy dávkovania liekov na vysoký tlak, u iných zas lekár predpíše úplne iný liek, ktorý nebude mať negatívny vplyv na erekciu a výkon v posteli.

Nezabudnite tiež lekárovi povedať o vedľajších účinkoch, ale aj o všetkých ďalších liekoch a doplnkoch, ktoré užívate. Tieto informácie mu môžu pomôcť určiť, čo spôsobuje váš zdravotný problém a lekár tak bude vedieť určiť čo najlepší spôsob liečby.

Ako znížiť vysoký tlak?

Ako sme už spomínali vyššie, aj lieky, ktoré udržujú hladinu vysokého tlaku v norme, môžu byť príčinou porúch erekcie. Medzi takéto lieky patria najčastejšie diuretiká a beta-blokátory. Muži s nadmerným krvným tlakom majú často nízku hladinu testosterónu, ktorý hrá pri mužskom vzrušení veľkú rolu. Aj tu však platí staré známe – všetko sa začína zmenou – v tomto prípade zmenou životosprávy či jedálnička. Ak chcete predísť problémom s vysokým tlakom, znížte príjem sodíka, prestaňte fajčiť, zbavte sa nadváhy, začnite cvičiť a pridajte do svojej stravy potraviny bohaté na draslík. Obmedzte kofeín a alkohol a skúste viac relaxovať.

Potraviny znižujúce krvný tlak

Ako sme už spomínali vyššie, pri problémoch s tlakom je potrebné zbaviť sa zlozvykov a zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom draslíka, ktorý znižuje krvný tlak. Ide najmä o banány, zemiaky, marhule či pomaranče. Aj cesnak či cibuľa sú veľmi dobré – 1 až 2 strúčiky cesnaku denne pomáhajú znížiť krvný tlak, rozťahujú cievy a znižujú tak tlak svalového sťahu srdca a frekvencie tepu. Ďalšou vzácnou potravinou je fazuľa obyčajná, konkrétne čaj zo struku bez semien je vhodný na znižovanie tlaku u diabetikov. Súčasne znižuje aj hladinu cukru a má aj močopudný účinok.

Čo sa byliniek týka, vynikajúci je Hloh obyčajný a výťažky z neho, rovnako tak Medovka lekárska znižuje krvný tlak, upokojuje a tlmí bolesť. V tradičnej čínskej medicíne zas na znižovanie krvného tlaku používajú Imelo a výťažky z neho. Ale pozor, rastlina je toxická a musí sa s ňou zaobchádzať opatrne. Na zníženie vysokého tlaku sa využíva aj akupunktúra či užívanie Koenzýmu Q10, ktorý je silný antioxidant a chráni bunky pred poškodenými nepriaznivými chemickými procesmi.

Sex ako prevencia proti vysokému tlaku

Sex a fyzická námaha. Áno, čítate správne. Oboje totiž pomáha v boji proti vysokému tlaku. Sex sám o sebe znižuje krvný tlak – preukazuje to celý rad výskumov. Za optimálny sa považuje sex aspoň dvakrát až štyrikrát týždenne, ideálne každý deň. Sex tiež posilňuje obranyschopnosť organizmu a vy tak budete mať silnejšiu imunitu, pretože pri sexe produkujete viac protilátky imunoglobínu A, ktorý vás chráni pred chrípkou či nachladnutím. Pravidelný večerný sex vie vyriešiť aj vaše problémy so spánkom, pokiaľ nejaké máte. Sex tiež prospieva srdcu. Pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, znižuje riziko infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody až o 45%. Sex bojuje aj s inkontinenciou a to nielen u žien.

Doplnky stravy na vysoký krvný tlak – na erekciu / potenciu

Aby sme si to zhrnuli, vysoký krvný tlak, čiže hypertenzia, je civilizačným ochorením, za ktorým stojí obezita, vysoký vek, zlá životospráva, ale aj genetické predispozície, stresové prostredie a emočný stres. Neliečená hypertenzia zvyšuje riziko infarktu a ochorenia obehovej sústavy. Hypertenziu nemožno vyliečiť, iba liečiť a to buď predpísanými liekmi na zníženie krvného tlaku a podporu krvného obehu alebo prírodnou cestou a to doplnkami stravy na srdce a cievnu sústavu.

Za spomenutie určite stoja aj výživové doplnky na erekciu a potenciu Stoporex, ktoré sú vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu vynikajúcou kombináciou aminokyselín, bylín a minerálov. Sú bez vedľajších účinkov, nepotrebujete na ne recept od lekára, užívať ich môžete vo forme tabliet krátkodobo, ale aj dlhodobejšie a čo je dôležité, tak:

  • zlepšujú kvalitu erekcie
  • podporujú lepšiu tvorbu a dozrievanie spermií
  • predlžujú dobu erekcie a odďaľujú predčasnú ejakuláciu
  • majú pozitívny vplyv na mužské libido
  • prispievajú k lepšiemu prekrveniu oblasti genitálií a zároveň stimulujú vzrušivosť
  • vďaka výťažkom z bylín majú pozitívny vplyv na elimináciu stresu, napätia a nervozity.

Vysoký krvný tlak a erekcia – ako spolu súvisia?