MacaMaca – rastlina známa aj ako brazílsky či peruánsky ženšen, je pre mnohých potravinou tohto storočia. Jej užívanie sa v posledných rokoch dosť spopularizovalo. Pre mnohých je totiž riešením na problémy ako stres, chronická únava, vyčerpanie, problémy s potenciou, prostatou či zníženým libidom alebo plodnosťou.

Charakteristika

Maca je pre svoje účinky a pôsobenie často označovaná ako peruánska Viagra. Je prastarou liečivou rastlinou pochádzajúcou z Peruánskych Ánd a pestuje sa najmä v náhorných plošinách stredného Peru v nadmorskej výške okolo 3 500 – 4 000 metrov nad morom. Maca znie v jazyku domorodcov ako ma-ca – z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje telo. Prvá písomná zmienka o tejto rastline pochádza z roku 1 553. Zo záznamov v Kronike španielskych dobyvateľov Ánd sa dozvedáme, že inkskí a španielski bojovníci konzumovali pred bojom veľké množstvo koreňa macy na podporu bojového ducha a výdrže.

Táto rastlina, ktorá je odolná voči drsným podmienkam Ánd, bola po stáročia základnou súčasťou potravy pre miestnych obyvateľov a zásobovala ich organizmus životnou energiou. Koreň macy bol zároveň vyhľadávaným prostriedkom na zvyšovanie potencie a plodnosti – pre svoje povzbudzujúce účinky na sexuálny apetít bol označovaný aj ako afrodiziakum z Ánd. Aj vďaka týmto vlastnostiam sa koreň Macy stal vzácnym platidlom pri obchodovaní.

Jej jedlý koreň je podobný reďkovke, má špecifickú sladkú chuť a arómu – existuje v niekoľkých farbách – od bielej až po čiernu. Koreň z Macy je zvyčajne sušený a konzumovaný v práškovej forme. Tiež je dostupný ako tekutý extrakt, pričom kvôli jeho špecifickej zemitej chuti veľa ľudí uprednostňuje Macu v kapsulovej forme.

Účinky

Pre zaujímavosť – vedeli ste, že Macu využíva aj NASA ako doplnok výživy kozmonautov? Vedci totiž zistili, že rastlina pozitívne ovplyvňuje ich celkový fyzický stav a zároveň napomáha udržiavať jasnú myseľ a reflexy dôležité pre náročné misie.

Poďme sa však pozrieť na to, aké priaznivé účinky má táto zázračná rastlina u mužov a žien všeobecne.

Zvyšuje libido u mužov a žien

Klesajúca chuť na sex je čoraz častejším problémom nielen u starších, ale aj mladších ľudí. Výskumy však preukazujú, že maca zlepšuje sexuálnu túžbu po najmenej 6 týždňoch užívania. Je preto bezpochyby vhodnou voľbou pre mužov aj ženy, ktoré majú znížené libido. U mužov pozitívne ovplyvňuje kvalitu i počet spermií a u žien vývoj vajíčok. Zlepšuje nielen samotnú plodnosť, ale prispieva tiež k zvýšeniu libida – je považovaná za účinné afrodiziakum. Zvyšuje sexuálnu túžbu, pomáha pri liečbe mužskej impotencie, menštruačných poruchách a je účinným prostriedkom na oddialenie hormonálnych zmien, ktoré prichádzajú so starnutím.

Zvyšuje plodnosť u mužov

Kvalita a kvantita spermií sú pri mužskej plodnosti kľúčové. Maca zlepšuje kvalitu spermií (semena) u neplodných aj u zdravých mužov. Už po štvormesačnej konzumácii maky sa zvyšuje objem, počet a pohyblivosť spermií u mužov.

Maca zlepšuje pamäť a schopnosť učenia sa

Maca zlepšuje fungovanie mozgu, o čom dobre vedia aj obyvatelia Peru, ktorí ju dávajú svojim deťom na zlepšenie ich výkonov v škole. V tejto súvislosti je čierna Maca účinnejšia ako iné odrody.

Znižuje chronickú únavu

Maca má adaptogénne vlastnosti, vďaka ktorým dokáže zmierniť stres a dopady stresových faktorov a redukuje stupeň apatie mysle. Je vhodná pre vysoko vyťažených ľudí a ľudí trpiacich syndrómom chronickej únavy.

Môže znížiť veľkosť mužskej prostaty

Zväčšená prostata môže spôsobiť problémy s močením pretože obklopuje rúrku, ktorou sa z tela odstraňuje moč. Je preukázané, že červená Maca znižuje veľkosť prostaty – účinok červenej macy na prostatu je spojený s vysokým množstvom glukozinolátov, ktoré rastlina obsahuje. Tieto látky sú tiež spojené so zníženým rizikom rakoviny prostaty.

Pomáha zmierniť príznaky menopauzy

Menopauza je obdobie v živote ženy, kedy sa jej menštruačný cyklus natrvalo zastaví. Počas menopauzy je príznačný úbytok estrogénu, čo môže spôsobiť rad nepríjemností, ako návaly tepla, horúčavy, vaginálnu suchosť, výkyvy nálad, problémy so spánkom či podráždenosť. Maca skutočne pomáha zmierniť symptómy menopauzy, vrátane návalov horúčavy a prerušovaného spánku. Okrem toho môže maca chrániť zdravie kostí, pričom je všeobecne známe, že ženy majú vyššie riziko osteoporózy práve po menopauze.

Zlepšuje duševnú pohodu a náladu

Maca môže zlepšiť duševnú pohodu a náladu znížením depresie a úzkosti, najmä u žien počas menopauzy. S bohatým obsahom živín v koreni macy súvisí jej schopnosť pozitívne ovplyvniť emocionálny stav – vďaka priaznivým účinkom na náladu pomáha zmierniť vnímanie úzkosti a stresu či napomáha zvládať nervové vypätie. Stabilizuje náladovosť a depresie a priaznivo účinkuje pri únave.

Pomáha pri osteoporóze a hojení zlomenín

Vďaka obsahu organického, ľahko vstrebateľného vápnika, horčíka a ďalších minerálov zabraňuje maca odvápňovaniu kostí a je účinnou pomocou v boji proti osteoporóze. Zároveň má dobrý vplyv na urýchlenie hojenia zlomenín kostí.

Zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov

S vysokým obsahom výživných látok v mace a zároveň jej schopnosťou vyrovnávať hladinu hormónov súvisí aj jej vplyv na zlepšenie kvality pokožky – čistí pleť od pigmentových škvŕn, pomáha pri akné (ak súvisí s hormonálnou nerovnováhou). Rastlinný výťažok dokáže organizmus oveľa lepšie spracovať než prípravky na chemickej báze. Maca je tiež účinná aj pri vypadávaní vlasov z hormonálnych dôvodov – je prevenciou proti vypadávaniu a zároveň podporuje rast vlasov.

Ako užívať Macu

Jej užívanie je veľmi jednoduché. Je možné užívať ju ako prášok a pridať ho do smoothies, ovsených vločiek či jogurtov alebo vo forme kapsúl či tabletiek na podporu erekcie, potencie, plodnosti a chuti na sex. Užívanie formou tabletiek je obľúbené, výživové doplnky na erekciu a potenciu sú voľne dostupné, nepotrebujete k nim lekársky predpis a môžete ich užívať krátkodobo ale aj dlhodobejšie po niekoľko mesiacov. Okrem výťažkov z Macy obsahujú tieto tabletky aj výťažky z Kotvičníka zemného (ten zvyšuje hladinu testosterónu v organizme, chuť na sex, zlepšuje potenciu a spermatogenézu), aminokyseliny na zlepšovanie prekrvenia mužských pohlavných orgánov a vitamíny a antioxidanty, ktoré zlepšujú kvalitu a pohyblivosť spermií.

Zdroj foto: erekciablog.sk

Maca a jej priaznivé účinky na potenciu